Stránka 1 z 1
štukování - jak na to?
Napsal: čtv dub 02, 2009 16:08
od odjinud
Vzhledem k tomu, že budu štukovat, hledám na netu nějaký návod.
Popravdě je to práce celkem na nic - pracná případně drahá (pokud děláte vy sami nebo někomu platíte). Je potřeba:
1. seškrábat malbu (byt 3+1 může trvat několik dní (tisíc Kč))
2. nepentrovat
3. vyspravit praskliny / aplikovat perlinku
4. vyštukovat
5. vymalovat
Celá sranda by od firmy stála cca 40-50kkč, svépomocí (s nějakým melouchářem) to taky na 15-20 / byt vyjde.
(Kdybych si to spočítal dopředu, asi bych do toho nešel:-)
Zde je jeden postup, co jsem našel na netu:
http://www.domacidilna.cz/dilna/dilna.n ... fd006075b6
Doporučuji projít i diskusi pod ním. V ní je cenná zejména prezentace ohledně řešení spár a štukování.
Re: štukování - jak na to?
Napsal: pát čer 05, 2009 11:52
od odjinud
Staronový poznatek je, že pokud můžete, neštukujte
Je pracný, drahý a může to i praskat.
Jednoduší postup:
Pokud máte starou loupající se malbu, stačí halabala seškrábat až na malbu, která dostečně drží.
Pokud jsou ve zdi praskliny, stačí je spravit nějakým sádrovým tmelem (třeba Spravstěnu) nebo šlehaným tmelem třeba tohle:
http://www.soudal.cz/cz/product-detail.php?evc=1280101 Tyto materiály předčí v řadě ohledů sádru - neschnou tak rychle, dají se sehnat i elastické
Pak filcákem (filcové hladítko), který se používá na "roztáčení" (hlazení) štuku rozšmrdlejte zbytky malby do takové kaše (pěny).
Po uschnutí by měla vzniknou víceméně stejnolitá rovná plocha. Tu je třeba napenetrovat (klasická penetrace před malováním, třeba sokrat) aby malba lépe "chytla" a zároveň se zpevní podklad.
Následuje klasická výmalba.
Tak tohle mi bylo doporučeno, ovšem poté, co jsem začal štukovat.
Někdy koncem léta to vyzkouším a dám vědět, jaké to je v praxi.
Re: štukování - jak na to?
Napsal: pát lis 20, 2009 14:57
od Trojka
Tak tento postup i videem jsem právě objevil na iDnes:
http://hobby.idnes.cz/video-skrabani-st ... -domov_bma
Postup je skoro identický:
- namočit -
škrábat, namočit - škrábat, namočit - škrábat... (na namáčení osobně preferuji váleček)
-
vyspravení děr a nerovností stěrkou / tmelem (vyrovnávací stěrka / tmel); stěrka má tu výhodu, že se případné zjevné nerovnosti či ostré přechody dají brousit.
-
rozmývání - v teplé vodě rozpustíme tzv. mazlavé mýdlo a točivým pohybem štětkou (filcákem) rozmočíme zbytky malby co zůstala po škrábání
- následuje
penetrace stěny buď jen čistou penetrací (ředěnou pouze vodou) nebo řídkou barvou ředěnou penetrací. Penetrace zpevní podklad a udělá ho dobře přilnavý.
- pokud jsou vidět stále nerovnosti, je možné je ještě jednou lokálně či plošně přestěrkovat a následně přebrousit zednickým brousítkem na sádrokarton. Broušení je ručně ovšem nepříjemná a zdravotně závadná práce (hromady prachu, mějte alespoň roušku), tak pozor ať nebrousíte několik m2.
- následuje
finální výmalba
Re: štukování - jak na to?
Napsal: pon pro 07, 2009 15:18
od odjinud
Tak jsem právě oškrábal a vyspravil jeden pokoj (takže jsem v průběhu výše uvedeného psotupu). Stěrka je fajn, dá se tím zahladit prakticky cokoliv. Stěnusprav mi ale moc dobrý nepřijde - při hluších dírách se "propadá", takže díru je potřeba dělat několikrát a praská. Zítra zkusím to rozmývání.
Re: štukování - jak na to?
Napsal: stř pro 09, 2009 21:18
od nimha
Tak jak to jde?
Re: štukování - jak na to?
Napsal: stř pro 23, 2009 14:51
od Vanous
Štukování má cenu jen když není omítka (jen třeba tapeta na holém panelu) nebo je v katastrofickém stavu. Jinak ale stačí odtranit malbu. Malba a omítka jsou 2 různé věci.
Výhoda nové omítky - rovné zdi bez prasklin, může vzít rychle za své. Spravit díru po hmoždince nebo zářez je v pohodě. Pokud ale prasklina vznikla tím, že objekt "pracuje", může to praskat dál a nic opravdu nemá sílu to nějak zastavit. Spáry mezi panely jsou ještě relativně stabilní, ale v řadě domů se třeba vnitřní příčky dělaly ze siporexových panelů (panel asi 250cm vysoký a 150cm široký) a to praská víceméně pravidelně. Pokud se to jen vyštukuje, tak to dřív nebo pozdějc ve spáře praskne. Jediná možnost, která tomu může zabránit je celou zeď z obou stran polepit perlinkou po celé ploše. Ale i tak stačí aby někdo nad váma začal dělat něco na podlaze kladivem nebo sbíječkou a praskne i to...
Lepší je už vybourat zdi a postavit nové z Itongu. To pak praská celkem pomálu. Otázka je cena a ta je dost mastná. Nevím osobně zda to má do paneláku smysl, ale lidi si to dělají...
Re: štukování - jak na to?
Napsal: pát pro 25, 2009 16:39
od Kocijos
Už jsem viděl hodně, ale siporexový panel 250cm x 150cm tedy ještě ne. Nevím, nevím.
Nedokážu si představit už třeba jen transport a manipulaci s takovým panelem, vždyť siporex je dost křehký.
Pokud se bavím o tomto materiálu, tak se většinou používaly příčkovky cca 50x50 cm pero drážka, ze kterých se příčky stavěly na místě pomocí sádrového lepidla.
Re: štukování - jak na to?
Napsal: pát pro 25, 2009 19:18
od odjinud
V tom praskání má Vanous bohuzel pravdu. Vymaloval jsem a popraskalo to prave mezi temi siporexy. Panel je podle mě od podlahy ke stropu v jednom kuse, takze to by na vysku tech 250cm bylo. A sirka - schvalne jsem to meril ted mezi 2mi prasklinami a je to 120cm.
Re: štukování - jak na to?
Napsal: pát pro 25, 2009 21:50
od Kocijos
V praskání štuku a malby nad spárami samozřejmě pravdu má. S rozměrem panelů zhruba také, ale v žádném případě se nejedná o siporex, jak uváděl on i Vy.
Siporex byl předchůdcem dnešních Ytongů, Hebelů a ostatních porobetonů.
Socialistický siporex měl jen větší objemovou hmotnost. Jak jsem již psal, tak se někdy používal jako materiál pro vyzdění vnitřních příček. Příčkovky rozměru cca 50x50 cm měly pero a drážku.
To co popisujety Vy a Vanous jsou příčky, či nosné panely z poctivého betonu.
Re: štukování - jak na to?
Napsal: pon pro 28, 2009 12:44
od MSG
Siporexová stěna mi praská taky a vždycky od stropu až dolů. Takže bych podle toho laicky řekl, že to budou nějaký panely cca 250cm vysoký (od stropu až dolů). Je to 10cm tlustý a hodně měkký - takový bublinkovatý jako taková ta čokoláda. člověk to pomalu může řezat nožem.
Re: štukování - jak na to?
Napsal: čtv led 28, 2010 9:20
od ir_mira
V nasledujicich dnech nas tez ceka stukovani. Udajne je dobre dat na stenu perlinku a flexibilni lepidlo. Potom az natahnout stuk. Sehnal jsem jednoho remeslnika co si to da jako melouch, tak snad nas to finacne nezrujnuje. Jinak jsem nasel ceny od 99-130,- kc za m2
Docela me zaskocilo, ze se nepocita jen plocha co se stukovat da, ale i okna, dvere, atd. Pokud tato nestukovatelna plocha nepresahuje 4m2. A pokud ano, odpocita se jen ta jedina plocha, takze topeni, dvere, prd.
Re: štukování - jak na to?
Napsal: čtv led 28, 2010 19:42
od odjinud
Jo, kilo za metr, to je ještě dobrá cena.
Ale bez matroše předpokládám, a ten taky není levnej.
Z lepidlem a perlinkou je to nejlepší. Jo a nech si udělat rohy pomocí takovýho plechu. Prostě kus plechu do pravýho úhlu s navazující perlinkou a udělá ti to pravej úhel jako ve fungl novým bytě.
Pak dej vědět jak si dopadl.
Re: štukování - jak na to?
Napsal: pát led 29, 2010 15:49
od Kocijos
Započítávání otvorů (oken, dveří) je při ceně za m2 běžná praxe.