V tomto článku se pokusím shrnout informace ohledně výměny starých panelákových oken za nová plastová, které jsem si dával dohromady před tím, než jsem je sám měnil.
---
Výměna oken
Výměna oken je spolu s přestavbou bytového jádra (přestavba koupelny a kuchyně) nejčastější úpravou v panelových bytech. Na rozdíl od obou výše jmenovaných přestaveb, trvá výměna oken často pouhý den a celé se o to postará firma. Zaplatíte sice tučný obolus, ale na druhou stranu získáte kvalitní okna, která vám budou dobře sloužit dlouhá léta. Je tedy o čem dlouze uvažovat, když okna jsou víceméně stejná a montáž je relativně jednoduchá?
Odpověď je ano, bohužel ano, a to protože zdaleka ne každé okno je kvalitní a co se týče instalačních prací a jednání firem, je to ještě horší. Dalším důvodem proč výměnu dobře promyslet je fakt, že třeba na koupelně se dá toho zkazit hodně, ale ne totálně. Pokud koupíte špatná okna nebo je špatně naistalují, máte smůlu, opravit se na tom dálo máloco.
Z čeho se plast. okno skládá a na co si dát pozor
Výměna oken zahrnuje okna samotné a jejich montáž. Obojí se dá pokazit, hlavně ta montáž (o té bude řeč dále).
Okno samotné se skládá z:
- rámečku s dvojsklem
- okna
- kování
Volitelně lze instalovat i parapet, jak vnitřní, tak vnější či žaluzie, sítě proti hmyzu a další doplňky.
Rámeček s dvojsklem
Jedná se o dvě (případně lze i tři - na objednávku) skla, spojená tzv. distančním rámečkem do jednoho kusu, který tvoří jádro okna.
Skla mouhou být obyčejná či nějak upravená - zatmavená, s filtrem pro snížení vstupu horka do bytu (aniž je to na okně nějak vidět), bezpečností proti rozbití, proti hluku atd.
Rámeček může být z kovu (nerez, hliník či lépe kevlar). Rámeček by měl co nejméně vést teplo.
Mezi skly je obvykle vzduchoprázno, u dražších provedení je zde vzácný bezbarvý plyn (např. argon), který dále zlepšuje telepelně-izolační vlastnosti okna.
Izolační schopnost proti zvuku šířícímu se vzduchem používáme index vzduchové neprůzvučnosti Rw vyjadřovaný v dB. Standardní izolační dvojskla mají Rw = 32 dB, což je běžně dostačující hodnota. Za příplatek je možné dodat speciální protihluková zasklení, která mají rozdílnou tloušťku skleněných tabulí, příp. rozšířenou vzduchovou mezeru s hodnoutou Rw = 37 dB.
Pozor - zvuková izolace v praxi funguje pouze pokud je okno zavřené a není použitá ani mikroventilace.
Důležité (co požadovat):
Dodavetel okem musí znát výrobce rámečku a minimálně také hodnotu tepelné prostupnosti rámečku (součinitel prostupu tepla - hodnota Ug). Ta bývá mezi 0,9 -1,1 W/m2K (nižší je lepší, nad 1,1 nejděte).
Okno (rám a křídlo okna)
Křídlem je míněna ta část okna v němž je sklo (rámeček) upevněno a otevírá se, rám je nepohyblivá část okna, která je zazděna do otvoru ve zdi.
Často zmiňovaným termínem je profil. Jedná se o to, jak vypadá rám, pokud byste ho přeřízli (tedy pohled z profilu). Prakticky jedinou informací bývá počet komor. Je podstatná, ale ne moc. Dnešní profily jsou standardně s 5 komorami, lepší se 6ti. Rozdíl je minimální a více než 6 komor je víceméně na nic.
Proč? Co je to ta komora a k čemu slouží?
Komora je jakoby sklípek ve včelí plástvi. Dělí prázdný prostor na samostatné, oddělené přihrádky a tím snižuje prostupnost tepla rámem. Čím víc takovýchto oddělení, tím lépe, ovšem za předpokladu, že je co dělit. Dělíte-li prostor široký 10cm na 3, má to cenu, ale dělíte-li třeba 1cm na 3, máte sice přihrádky, ale tak malé, že je to víceméně na nic. Proto s nárůstem dalších komor (zůstává-li profil jako takový stejně široký) se telepné kvality rámu již příliš nezvyšují a jedná se spíše o marketingový tah výrobců. Aby to celé fungovalo, je také třeba, aby plast mezi jednotlivými komorami nebyl příliš tenký, což už vám ovšem málokdo sdělí. Zbývá tedy jen rada držet se profilů renomovaných výrobců. Za známé profily se považují např.: Veka, Kommerling, Hoco, Gealan, Rehau, Trocal, Deceuninck ...
5ti komorové okno:
(čísel na obrázku si nevšímejte, slouží jen k marketingovým blábolům výroce)
Profily se vyrábí na metry ve fabrice a jsou dodávány řadě výrobců oken. Ty je podle rozměrů jež zákazník potřebuje nařežou, dají do nich sklo a svaří je (vaří se jak plechový profil uvnitř v rámu, tak vnější plastové plochy). Tak vzniká okno a i to se může pochopitelně pokazit a to dost. Proto je potřeba znát jak výrobce profilu, tak fabriku co z něj vyrábí okna.
Důležité (co požadovat):
Zásadně důležité je volit okno z profilů renomovaného výrobce. Tím dosáhne jednak slušných tepelně izolačních parametrů, ale hlavně se vám okno po čase nezkroutí.
Dodavatel vám musí sdělit:
- výrobce profilu a typ profilu; tím je dán počet komor a jak okno vypadá (vně i uvnitř (uspořádání komor)). K tomu by měl dodat nákres v řezu (obrázek nebo schema včetně rozměrů) nebo jej lze většinou nalézt na Internetu. Pokud se jedná o neznámý profil, který není nikde k nalezení, tak nebrat!
- kdo profil vyrábí - konkrétní fabrika (stejné profily se bohužel vyrábí v řadě zemí, často s různou kvalitou; např polská okna bývají považována za dost nekvalitní)
- kdo z profilu vyrábí okno jako takové
- hodnotu Uw - prostupnost tepla CELÝM oknem (rám + sklo). Ta by neměla stoupnout nad 1,3 W/m2K
- hodnotu Rw - prostupnost zvuku CELÝM oknem. Ta by neměla klesnout pod 32 dB.
Kování
Kování na plast. okně dávno není jedna jednoduchá klička a 2 panty. Jde o složitý systém tzv. celoobvodového kování (pohyblivý plech okolo celého okna) s množstvím západek.
Kování (klika) má obvykle 4 polohy:
- zavřeno - křídlo je těsně přitlačeno k rámu
- otevřeno – okno se klasicky otevírá do strany
- mikroventilace – mírné oddálení rámu od křídla
- větrání – křídlo se nahoře vyklopí o několik centimetrů (ventilačka)
Kování je tím lepší, čím je jeho plech silnější. Kování "z plechu na konzervy" příliš nevydrží.
Pro balkonové dveře se doporučuje vyhnout se možnosti dveře kromě klasického otvírání i nahoře vyklápět (dveře pak drží na 2 pantech oproti 4 a většinou to pak při jejich váze dělá problémy).
Kvalitní značky kování: Maco, Roto...
odkazy:
http://www.vpoplast.cz - technický popis částí oken
Montáž
Jestliže je možné něco zkazit na výrobě oken, problémy způsobené nesprávnou montáží jsou ještě mnohem větší. Je to hlavně tím, že velké firmy z nejrůznějších důvodů (nestíhání, úspora, neochota obecně zaměstnávat lidi na TPP...) najímají externí firmy. Ty to mají s kvalitou různé. Objednáte si okna od velké známé firmy a přijde je vám namontovat jiná firma. Vše je OK, tak ji doporučíte svým známým a ouha - montuje další jiná firma a celé to pojebe. Ani pokud to skutečně bude montovat dodavatel oken, tak se nezle na nic spolehnout. Můžou to dělat zkušení zaměstnanci a nebo také někdo, kdo tam pracuje týden. Fluktuace zaměstnanců je zde bohužel častá a pochopitelně je primárně zájem ušetřit a najímat levnou nekvalifikovanou pracovní sílu z východu.
Z tohoto důvodu je asi nejlépe poradit zlatou střední cestu - středně velkou firmu, kde vám řeknou, že okna montují sami, mají s tím zkušenosti (alespoň jeden z montážníků by měl dobře vědět o co jde a ručit za kvalitní provedení) a zároveň to není vyložená "garážovka" s 2mi zaměstnanci. Tato rada je ovšem jen zbožné přání, zvyšující pravděpodobnost, že to dopadne dobře.
Další dilema občas bývá zda firmu z Prahy nebo mimopražskou. Argumenty pro mimopražské je větší poctivost a nižší cena. Řekl bych, že je to celkem relativní - cenu víte dopředu a uvažovat o poctivosti podnikatelů z různých částí republiky je spíš téma na psychologickou studii. O větších dodavatelů oken je to navíc jedno, protože mají pobočky všude. Výhoda pražských firem je, že se nebudou tolik zdráhat přijet na seřízení oken či reklamace spíš než pokud je firma třeba z Moravy.
Základním předpisem podle čeho se při monáží postupuje je tzv. montážní postup (předpis). Větší firmy mají závazný interní postup (hlavně z důvodu toho, že pro ně právě dělají různé externí party), u menší je to spíš neformální. Každopádně je dobré se na něj zeptat a nechat si ho poslat, případně jej zakomponovat přímo do smlouvy. Pokud se bude firma, jež poptáváte ohledně toho podivovat co že to chcete, vřele vám ji nedoporučuji. Jak takový postup vypadá, je možné nalézt např. zde:
http://www.vekra.cz/353-montaz-oken.html
http://www.vekra.cz/111-1.-postup-pri-vymene.html
http://www.okna-azmont.cz/download/montaz.pdf
http://www.geusokna.cz/geus/_data/1202214806_68.pdf
--> na tématu se pracuje <--
výměna oken
Přestavujete jádro, děláte koupelnu či kuchyni, měníte okna či jen sháníte nový koberec nebo nábytek – podělte se o své zkušenosti. Nákupní poradna, rady pro kutily, tipy a triky. Problémy panelové i jiné výstavby a jejich řešení.
Moderátor: odjinud
Zpět na „Bydlení - úpravy, vylepšení či rekonstrukce bydlení – drobné či velké“
Přejít na
- jablonka.cz
- ↳ Spolek
- ↳ Internet
- ↳ Finance
- ↳ Vzhled a funkce webu jablonka.cz
- ↳ Provoz komunitní sítě
- ↳ Návody a řešení
- ↳ Výstavba sítě
- ↳ Software sítě
- ↳ Hardware sítě
- ↳ CZFree Prosek a okolí
- ↳ Jsme součást celku
- ↳ Podobné sousedské sítě
- Komunitní fórum Prosek
- ↳ Oznámení, pravidla, návrhy, kritika a důležité věci k přečtení
- ↳ Prosek a okolí - všeobecná diskuse
- ↳ Všeobecná diskuse
- ↳ Bydlení - úpravy, vylepšení či rekonstrukce bydlení – drobné či velké
- ↳ Akce a kam vyrazit
- ↳ Inzerce věci - věci & reality / Ztráty a nálezy / Ukradeno
- ↳ Inzerce služby - podnájmy, brigády, práce
- ↳ Odkazy jinam
- Diskuse jednotlivých domů
- ↳ SPRÁVA A OPRAVY DOMŮ
- ↳ Chce mít zde i váš dům?
- ↳ Vstup na fóra jednotlivých domů
- ↳ Jablonecká 352-365
- ↳ Jablonecká 409-420; 713-714
- ↳ Jablonecká 715
- ↳ Jablonecká 716
- ↳ Jablonecká 717
- ↳ Jablonecká 718
- ↳ Mimoňská 622-632
- ↳ Jablonecká 719
- ↳ Kytlická 780
- ↳ Mimoňská 633-643
- ↳ Vysočanská 231-243
- ↳ Vysočanská 546-555
- ↳ Vysočanská 561-574
- ↳ Sychrovská 979-981
- ↳ Archiv
- ↳ Šluknovská 311-321
- ↳ Žandovská 302-310
- Komunitní fórum Brnky a okolí
- ↳ Oznámení, pravidla, návrhy, kritika a důležité věci k přečtení
- ↳ Brnky a okolí - všeobecná diskuse + pokec
- ↳ Chata a dům
- ↳ Zahrada
- ↳ Bazar a inzerce